26 февруари 2012 г.

Известни турски писатели

Назъм Хикмет Ран е роден на 20 ноември 1902 година. Той е турски поет, писател и обществен деец. Основоположник е на турската революционна поезия.
Роден е в аристократично семейство на държавен служител и дъщеря на османски генерал. Завършва лицей в Галата сарай, образцово училище в Нишанташи, Военно-флотска академия на Принцовите острови.
Седемнадесет години прекарва в турските затвори заради политическите си убеждения. Там превежда „Война и мир” на Толстой.
Напуска родината си през 1950 г. От 1951 живее в бившата СССР.
Издава сборниците със стихове: „Песен на пиещия слънце”, „835 реда”, „Град, изгубил гласа” и др., епопеята „Човешка панорама”, пиесите „Забравен от всички”, „Чудак” (1955), създава киносценарии.
През 1950 г. получава Международна награда за мир. Умира на 3. 06. 1963 година и е погребан в Москва на Новодевичето гробище.


Решат Нури Гюнтекин е роден на 25 ноември 1889 година в Истанбул. Син на военен лекар, в детството си той е живял в различни градове в Анадола. Баща му е изключително образован за онова време човек, който владее персийски, арабски и френски език. Той подтиква сина си да опознава хората и природата, да размишлява за тях.
След като завършва френско училище и литературен факултет към Истанбулския университет, Нури започва работа като учител. Преподава френски и турски език, литература и философия.
Литературната кариера на Решат Нури започва в края на Първата световна война. Темите на творбите си той черпи от реалния живот. Прави задълбочен анализ на провинциалното турско общество, но чрез личните съдби на обикновените хора. Написва голям брой романи и новели, но става световноизвестен с „Чучулигата”.
Други негови романи са: „Скрита ръка” , „Дамга” , „От устните до сърцето” , „Листопад” и др.
Първият му роман "Чучулигата" излиза през 1922 година и веднага печели признанието на читателите , както и на критиката. Авторът признава, че романът е в голяма степен автобиографичен и в него той използва собствения си опит от детството си, както и от учителстването в затънтените азиатски провинции.
Романът „Листопад” излиза през 1930 година. С него Нури започва нов етап в творчеството си. Провинциалната тематика отстъпва на живота в големите градове, където по-ясно са изразени проблемите в процеса на модернизацията на държавата на Ататюрк.
Филмът „Листопад” трогват сърцата на милиони. Действието на сериала „Листопад” се развива в наши дни, но основните герои са същите като в литературния първоизточник. Те са осъвременени, добавени са и нови. Запазени са най-вече идеите, посланията, естетическата мисия на романа. Повече от 70 години след написването, книгата на Решат Нури е все така актуална с проблематиката си.
Решат Нури се смята за един от основателите на съвременната турска литература. Освен с приноса си в литературата, той става известен и с борбата си за утвърждаване на съвременния турски език и за изчистването му от влиянието на арабския и персийския. От 1933 година Нури е депутат, а след това - културно аташе на Турция в Париж, като едновременно с това е и представител на страната си в ЮНЕСКО.
След като разбира, че е болен от рак на белите дробове, Нури се пенсионира и заминава със семейството си в Лондон на лечение. Там и умира през 1956 година. Погребан е в Истанбул.
Днес романите му „Чучулигата” и „Листопад” са част от задължителната програма по литература в турските училища.


Ферит Орхан Памук е турски писател, придобил международна популярност през 90-те години на 20 век.
Орхан Памук е роден на 7 юни 1952 г. в Истанбул в семейство с добро обществено положение - баща му е директор на турския клон на IBM. Орхан Памук завършва Робърт колеж, след което учи архитектура в Истанбулския технически университет. През този период той започва да се занимава основно с писателска дейност. Завършва журналистика в Истанбулския университет през 1977, а от 1985 до 1988 посещава Университета Колумбия в Ню Йорк и Университета на Айова.
През 2005 г. две турски професионални асоциации завеждат наказателно дело срещу Орхан Памук заради негови противоречащи на турското законодателство изявления във връзка с Арменския геноцид от 1915-1917 и избиването на 30 000 кюрди от турското правителство. През януари 2006 обвиненията са отхвърлени по процедурни причини.
На 12 октомври 2006 е награден с Нобеловата награда за литература.

Източници: Уикипедия, literaturensviat.com
Статията е създадена от: Поли

Няма коментари:

Публикуване на коментар